
SPECYFIKACJA KAFLI
Kafle z manufaktury HERSZTEK wykonane są w całości ręcznie. Surowcami wykorzystanymi do ich produkcji jest przede wszystkim glina szamotowa oraz specjalne szkliwa lub farby do ceramiki.
Każdy etap powstawania kafla, tj. przygotowanie gliny, formowanie kafli, nakładanie szkliw lub farb ceramicznych przebiega w sposób tradycyjny, czyli opiera się przede wszystkim na pracy ludzkich rąk.
Ze względu na ręczny proces powstawania kafli nie ma dwóch identycznych płytek. Nie są one idealnie równe, możliwe są nieznaczne różnice w kolorach, wymiarach, grubości, minimalne krzywizny i drobne niedoskonałości. Na tym jednak polega urok kafli, które są dziełem ludzkich rąk. Te cechy wyróżniają je na tle kafli przemysłowych i są ich wielkim atutem. Harysy, czyli drobne spękania, które powstają na szkliwie podkreślają ich wyjątkowość i oryginalność, dodają im charakteru. Harysowanie szkliwa jest procesem, który przebiega jeszcze jakiś czas po wypaleniu kafli, w związku z czym można zauważyć, że kafle „grają”, tzn. słyszalne są delikatne dźwięki, które wydaje szkliwo.
Należy podkreślić, iż wszelkie niedoskonałości, harysy, różne odcienie koloru szkliwa nie są wadą kafli ani podstawą do reklamacji, wręcz przeciwnie są pożądane wśród klientów, ponieważ świadczą o ręcznym wykonaniu każdego kafla.
Kafle z manufaktury HERSZTEK adresowane są do klientów, którzy rozumieją specyfikę produktu oraz jego rękodzielniczy charakter.
PROCES PRODUKCJI
Proces tworzenia kafli jest pracochłonny jak i czasochłonny, trwa nawet klika tygodni, ale my wierzymy w to, że warto czekać na efekt końcowy i mamy nadzieję, że gdy otrzymacie nasze kafle podzielicie nasz entuzjazm.
Surowcem wykorzystanym do produkcji kafli jest przede wszystkim jasna glina szamotowa. Możecie jednak wybrać rodzaj i kolor gliny według własnych potrzeb.
Z wyrobionej ręcznie gliny formujemy kafle wedle Waszych oczekiwań. Dostępne są określone wzory, kształty, ale również realizujemy indywidualne projekty oraz podejmujemy się rekonstrukcji starych kafli.
Uformowane z gliny kafle suszą się co najmniej 2 tygodnie, wówczas glina kurczy się a kafle zmieniają rozmiar. Jest to powolny proces, gdyż glina lubi się wyginać, jeżeli nie pozwolimy jej spokojnie wyschnąć. Kafle potrzebują czasu, aby dojrzeć. Wysuszone kafle umieszczamy na kilka godzin w specjalnym piecu do ceramiki w celu wypału gliny na tzw. biskwit, w wyniku czego otrzymujemy surowe kafle, jeszcze bez szkliwa. Piec osiągając temperaturę co najmniej 900˚C stygnie również kilka godzin zanim go otworzymy.
Aby uzyskać kolor kafle biskwitowe najpierw są czyszczone z wszelkich zabrudzeń, kurzu, a następnie pokrywane szkliwami ceramicznymi lub farbami podszkliwnymi/naszkliwnymi i ponownie wypalane w piecu ceramicznym. Możecie wybrać rodzaj i kolor szkliwa. Poszkliwione, osuszone i oczyszczone kafle ponownie wypalane są kilka godzin w piecu do ceramiki, na wyższą temperaturę, która zależy od zastosowanych szkliw, aby uzyskać glazurę. Najczęściej kafle wypalane są na temperaturę 1050˚C.
Po zakończonym procesie produkcji każdy kafel przechodzi kontrolę jakości i jest przez nas zatwierdzany.
PRZEZNACZENIE KAFLI
Kafle przeznaczone są do ułożenia na ścianie, podłodze, kominku, w pomieszczeniu zamkniętym, w taki sposób, aby nie były narażone na działanie czynników zewnętrznych, np. woda, mróz.
TERMIN REALIZACJI
Kafle z manufaktury HERSZTEK wykonane są w całości ręcznie i na zamówienie klienta.
Proces ich tworzenia trwa od około 2 do 6 tygodni i zależy od ilości kafli, stopnia ich skomplikowania oraz ilości pracy w manufakturze.
W przypadku Waszych projektów czas realizacji ustalany jest indywidualnie.
Ceramika jest nieprzewidywalna, w związku z czym możliwe są sytuacje od nas niezależne jak np. przedłużający się proces suszenia kafli, niespodzianki podczas wypału. Może spowodować to niewielkie opóźnienia w realizacji zamówienia, ale informujemy Was na bieżąco o postępach prac.
WARUNKI PŁATNOŚCI
Do pracy przystępujemy po otrzymaniu zaliczki w wysokości 50% wartości zamówienia. Pozostałą kwotę uiszczacie bezpośrednio przed odbiorem/wysyłką gotowych kafli.
PRÓBKI
Mając na uwadze Wasze zadowolenie oferujemy możliwość zobaczenia kafli „na żywo”. Jeśli jesteście z okolic Trójmiasta dostarczymy Wam kafle do wglądu. Dla zainteresowanych spoza naszego regionu przewidujemy wysyłkę na koszt klienta 3 sztuk próbek naszych kafli w różnych wariantach kolorystycznych w formacie 5 x 5 cm lub innym dostępnym w manufakturze rozmiarze, kształcie. Dodatkowe próbki są odpłatnie.
INSTALACJA KAFLI
Kafle należy ułożyć zgodnie z ich przeznaczeniem, w pomieszczeniu zamkniętym, nienarażonym na działanie czynników zewnętrznych, tj. wody, mrozu, itp. Płytki przykleja się do ściany klejem do glazury.
Ręcznie wykonane kafle ceramiczne posiadają naturalnie występujące różne odcienie szkliwa. Zaleca się przed instalacją rozłożyć wszystkie kafle razem, aby ułożyć je w odpowiedniej tonacji. Zwróćcie uwagę, aby kafle o jaśniejszych odcieniach zainstalować w miejscach bardziej zacienionych, natomiast ciemniejsze w bardziej słonecznych.
Wszelkie reklamacje dotyczące wzoru, koloru lub uszkodzeń mechanicznych kafli należy składać przed zainstalowaniem ich na ścianie.
DOCINANIE KAFLI
Do cięcia kafli zalecamy użyć tarczy diamentowej bądź innej tarczy przeznaczonej do cięcia betonu, cegły, ceramiki (materiałów kruchych). Ewentualne niedoskonałości, nieregularne krawędzie po docięciu należy usunąć przy użyciu szlifierki bądź papieru ściernego.
FUGA I IMPREGNACJA KAFLI
Zaleca się fugowanie ręcznie wykonanych kafli przez doświadczonych wykonawców rozumiejących produkt rękodzielniczy oraz traktujących go z pietyzmem i dokładnością. Fuga powinna być w kolorze zbliżonym do koloru kafli, ponieważ fugowanie ciemnymi, intensywnymi lub kontrastującymi kolorami może pozostawić ślady na płytkach, szczególnie w naturalnie powstających harysach. W związku z powyższym decyzja o wyborze fugi powinna być poprzedzona wykonaniem próby czy nie pozostawia śladów na kaflach.
Istotne jest zabezpieczenie poszczególnych kafli podczas fugowania w celu niezacierania fugi na całej powierzchni płytek. Bardzo ważne jest dokładne czyszczenie kafli podczas fugowania, aby nie pozostały na nich ślady. Do zabezpieczenia kafli przed zabrudzeniami podczas fugowania sprawdzają się impregnaty do powierzchni szkliwionych ogólnodostępne w sieciach marketów budowlanych.
PIELĘGNACJA KAFLI
Kafle należy pielęgnować łagodnymi preparatami. Nie stosujcie środków czystości zawierających w swoim składzie substancje ścierające, wybielacz czy kwasy.